MBKK1608H2R2M
Taiyo Yuden
Product No:
MBKK1608H2R2M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 2.2UH 750MA 345MOHM SM
In Stock : 6522
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 520mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 345mOhm Max
Inductance 2.2 µH