MC02YC102KAA
KYOCERA AVX
Product No:
MC02YC102KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.051" W, 0.039" T x 0.098" L (1.30mm x 1.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MC
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF