MC07XS3200EKR2
NXP USA Inc.
Product No:
MC07XS3200EKR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
32-HSOP
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:2 32HSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Input Type -
Output Type N-Channel
Switch Type General Purpose
Output Configuration High Side
Ratio - Input:Output 1:2
Voltage - Load 6V ~ 20V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Typ) 7mOhm
Supplier Device Package 32-HSOP
Current - Output (Max) 26A
Number of Outputs 2
Series -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case 32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Mfr NXP USA Inc.
Features Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V