MC08FA390J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MC08FA390J-F
Description:
CAP MICA 39PF 5% 100V 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Series MC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 39 pF