MC22FD501J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MC22FD501J-F
Description:
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220
In Stock : 117
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Product Status Active
Series MC
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 500 pF