MC68020CRC25E
NXP USA Inc.
Product No:
MC68020CRC25E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
114-PGA (34.55x34.55)
Description:
IC MPU M680X0 25MHZ 114PGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor 68020
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 114-PGA (34.55x34.55)
Series M680x0
Package / Case 114-BPGA
Additional Interfaces -
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers -
Voltage - I/O 5.0V