MC68030FE20C
NXP USA Inc.
Product No:
MC68030FE20C
Package:
132-CQFP (24x24)
Description:
IC MPU M680X0 20MHZ 132CQFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor 68030
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 132-CQFP (24x24)
Series M680x0
Package / Case 132-BCQFP
Additional Interfaces SCI, SPI
RAM Controllers -
Voltage - I/O 5.0V