MC68302EH16CR2
NXP USA Inc.
Product No:
MC68302EH16CR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
132-PQFP (46x46)
Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 132PQFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor M68000
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 132-PQFP (46x46)
Series M683xx
Package / Case 132-BQFP Bumpered
Additional Interfaces GCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 8/16-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 5.0V