MC68340CAG25E
NXP USA Inc.
Product No:
MC68340CAG25E
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MPU M683XX 25MHZ 144LQFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor CPU32
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Series M683xx
Package / Case 144-LQFP
Additional Interfaces USART
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 5.0V