MC68340PV16VE
NXP USA Inc.
Product No:
MC68340PV16VE
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor CPU32
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Series M683xx
Package / Case 144-LQFP
Additional Interfaces USART
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V