MC68EC020AA16
NXP USA Inc.
Product No:
MC68EC020AA16
Package:
100-QFP (14x20)
Description:
IC MPU M680X0 16MHZ 100QFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor 68020
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-QFP (14x20)
Series M680x0
Package / Case 100-BQFP
Additional Interfaces -
RAM Controllers -
Voltage - I/O 5.0V