MC68HC000CRC16
NXP USA Inc.
Product No:
MC68HC000CRC16
Package:
68-PGA (26.92x26.92)
Description:
IC MPU M680X0 16MHZ 68PGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor EC000
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 68-PGA (26.92x26.92)
Series M680x0
Package / Case 68-BCPGA
Additional Interfaces -
RAM Controllers -
Voltage - I/O 5.0V