Home / Microprocessors / MC68MH360ZP33LR2
minImg
MC68MH360ZP33LR2
NXP USA Inc.
Product No:
MC68MH360ZP33LR2
Package:
357-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor CPU32+
Speed 33MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 357-PBGA (25x25)
Series M683xx
Package / Case 357-BGA
Additional Interfaces SCC, SMC, SPI
Ethernet 10Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 5.0V