MC68SEC000AA16
NXP USA Inc.
Product No:
MC68SEC000AA16
Package:
64-QFP (14x14)
Description:
IC MPU M680X0 16MHZ 64QFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor EC000
Speed 16MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-QFP (14x14)
Series M680x0
Package / Case 64-QFP
Additional Interfaces -
RAM Controllers -
Voltage - I/O 3.3V, 5.0V