Home / Microprocessors / MC7447AHX1267LB
minImg
MC7447AHX1267LB
NXP USA Inc.
Product No:
MC7447AHX1267LB
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
360-FCCBGA (25x25)
Description:
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor PowerPC G4
Speed 1.267GHz
Operating Temperature 0°C ~ 105°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 360-FCCBGA (25x25)
Series MPC74xx
Package / Case 360-BCBGA, FCCBGA
Additional Interfaces -
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers -
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V