MC78LC28NTR
onsemi
Product No:
MC78LC28NTR
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 3.6 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 80mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features -
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features -
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.06V @ 1mA