MC78M12ABTG
onsemi
Product No:
MC78M12ABTG
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220
Description:
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
PSRR 80dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V