Home / Microprocessors / MC8640DTVJ1067NE
minImg
MC8640DTVJ1067NE
NXP USA Inc.
Product No:
MC8640DTVJ1067NE
Package:
1023-FCCBGA (33x33)
Description:
IC MPU MPC86XX 1.067GHZ 1023BGA
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor PowerPC e600
Speed 1.067GHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1023-FCCBGA (33x33)
Series MPC86xx
Package / Case 1023-BCBGA, FCCBGA
Additional Interfaces DUART, HSSI, I²C, RapidIO
Ethernet 10/100/1000Mbps (4)
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DDR, DDR2
Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 3.3V