MCA12060D1911BP500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MCA12060D1911BP500
Description:
RES 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 1.91 kOhms
Series MCA - Precision
Power (Watts) 0.25W, 1/4W