Home / Fuses / MCAS040.V
minImg
MCAS040.V
Littelfuse Inc.
Product No:
MCAS040.V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 40A 32VDC 1 PC CARD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Response Time Slow Blow
Color Green
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 40 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
Product Status Active
Series MCASE™
Voltage Rating - DC 32 V