Home / Ceramic Capacitors / MCASE168SB5474KTNA1J
minImg
MCASE168SB5474KTNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASE168SB5474KTNA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings -
Series MCAS
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.47 µF