Home / Ceramic Capacitors / MCASG31LSB5225MTNA01
minImg
MCASG31LSB5225MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASG31LSB5225MTNA01
Description:
CAP CER 2.2UF 35V X5R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCAS
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 2.2 µF