Home / Ceramic Capacitors / MCASJ105BB5475MFNA01
minImg
MCASJ105BB5475MFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASJ105BB5475MFNA01
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCAS
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 4.7 µF