Home / Ceramic Capacitors / MCASL168BD7225MTNA01
minImg
MCASL168BD7225MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASL168BD7225MTNA01
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X7T 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7T
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCAS
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 2.2 µF