Home / Ceramic Capacitors / MCASU168SB7103KTNA01
minImg
MCASU168SB7103KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASU168SB7103KTNA01
Description:
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCAS
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 10000 pF