MCF5206EAB40
NXP USA Inc.
Product No:
MCF5206EAB40
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
160-QFP (28x28)
Description:
IC MPU MCF520X 40MHZ 160QFP
User Guide
Display & Interface Controllers -
Core Processor Coldfire V2
Speed 40MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 160-QFP (28x28)
Series MCF520x
Package / Case 160-BQFP
Additional Interfaces EBI/EMI, I²C, UART/USART
Ethernet -
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V