MCF52212AE50
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52212AE50
Package:
64-LQFP (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor Coldfire V2
Speed 50MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 56
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series MCF5221x
Package / Case 64-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V