MCF52221CVM66
NXP USA Inc.
Product No:
MCF52221CVM66
Package:
81-MAPBGA (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLSH 81MAPBGA
Core Processor Coldfire V2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 56
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 81-MAPBGA (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series MCF5222x
Package / Case 81-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V