MCF5233CVM150J
NXP USA Inc.
Product No:
MCF5233CVM150J
Package:
256-MAPBGA (17x17)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Core Processor Coldfire V2
Speed 150MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type ROMless
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 97
Peripherals DMA, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MCF523x
Package / Case 256-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size -
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 1.6V