MCF5270VM100
NXP USA Inc.
Product No:
MCF5270VM100
Package:
196-LBGA (15x15)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
Core Processor Coldfire V2
Speed 100MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type ROMless
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 61
Peripherals DMA, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 196-LBGA (15x15)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MCF527x
Package / Case 196-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size -
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 1.6V