MCF5272CVM66J
NXP USA Inc.
Product No:
MCF5272CVM66J
Package:
196-LBGA (15x15)
Description:
IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Core Processor Coldfire V2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type ROM
RAM Size 1K x 32
Number of I/O 32
Peripherals DMA, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 196-LBGA (15x15)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MCF527x
Package / Case 196-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 16KB (4K x 32)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V