MCF54415CMJ250
NXP USA Inc.
Product No:
MCF54415CMJ250
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
256-MAPBGA (17x17)
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor Coldfire V4
Speed 250MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type ROMless
RAM Size 64K x 8
Number of I/O 87
Peripherals DMA, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series MCF5441x
Package / Case 256-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity 1-Wire®, CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SmartCard, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Program Memory Size -
Data Converters A/D 8x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.14V ~ 1.32V