MCFK1608T1R0M
Taiyo Yuden
Product No:
MCFK1608T1R0M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 900MA 224 MOHM SMD
In Stock : 8697
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 224mOhm Max
Inductance 1 µH