Home / Ceramic Capacitors / MCJCH168BB7103MTPA1J
minImg
MCJCH168BB7103MTPA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCH168BB7103MTPA1J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series MCJC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 10000 pF