Home / Ceramic Capacitors / MCJCH21GCC7474KTDA01
minImg
MCJCH21GCC7474KTDA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCH21GCC7474KTDA01
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCJC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.47 µF