MCL1608NR56JT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
MCL1608NR56JT
Package:
0603
Description:
FIXED IND 560NH 400MA 520MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 550mA
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 400 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
DC Resistance (DCR) 520mOhm Max
Inductance 560 nH
Series MCL-N
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 120MHz