MCL2012A2R2MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
MCL2012A2R2MT
Package:
0805
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.3A 180MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 180mOhm
Inductance 2.2 µH
Series MCL-A
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 70MHz