Home / Fixed Inductors / MCL2012V2-331-R
minImg
MCL2012V2-331-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MCL2012V2-331-R
Package:
0805
Description:
FIXED IND 330NH 300MA 2 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 12 @ 50MHz
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Inductance 330 nH
Series MCL2012V2
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 300MHz