MCP100JR-2K7
YAGEO
Product No:
MCP100JR-2K7
Manufacturer:
YAGEO
Package:
MELF
Description:
RES SMD 2.7K OHM 5% 1W MELF
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
Temperature Coefficient 0/ -350ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package MELF
Resistance 2.7 kOhms
Series MCP
Power (Watts) 1W