MCP1501-18E/SN
Microchip Technology
Product No:
MCP1501-18E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
In Stock : 666
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Output Type Fixed
Tolerance ±0.1%
Current - Output 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 550µA
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz -
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Package Tube
Voltage - Input 2V ~ 5.5V