Home / Voltage Reference / MCP1502T-25E/CHY
minImg
MCP1502T-25E/CHY
Microchip Technology
Product No:
MCP1502T-25E/CHY
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-6
Description:
IC 7 PPM 0.1% VOLTAGE REFERENCE
In Stock : 2874
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Output Type Fixed
Tolerance ±0.1%
Current - Output 20 mA
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 550µA
Temperature Coefficient 7ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-6
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz -
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SOT-23-6
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Input 2.7V ~ 5.5V