MCP1702-2502E/TO
Microchip Technology
Product No:
MCP1702-2502E/TO
Package:
TO-92-3
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO92-3
In Stock : 542
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 µA
PSRR 44dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) 13.2V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-92-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA