Home / I/O Expanders / MCP23S18T-E/MJVAO
minImg
MCP23S18T-E/MJVAO
Microchip Technology
Product No:
MCP23S18T-E/MJVAO
Package:
24-QFN (4x4)
Description:
IC XPNDR 10MHZ SPI 24QFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 10 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Type Open Drain
Number of I/O 16
Current - Output Source/Sink 25mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 24-QFN (4x4)
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case 24-VFQFN Exposed Pad
Interrupt Output Yes
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V