MCP3906-I/SS
Microchip Technology
Product No:
MCP3906-I/SS
Package:
24-SSOP
Description:
IC ENERGY METERING 24SSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply 2.7mA
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-SSOP
Voltage - I/O Low 0.85V
Series -
Input Impedance 390kOhm
Measurement Error 0.1%
Package / Case 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Meter Type Single Phase
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Mfr Microchip Technology
Package Tube
Voltage - I/O High 2.4V