MCP4013T-502E/CH
Microchip Technology
Product No:
MCP4013T-502E/CH
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-6
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP SOT23-6
In Stock : 4828
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Rheostat
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 64
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package SOT-23-6
Series -
Package / Case SOT-23-6
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V