MCP40D18T-502E/LT
Microchip Technology
Product No:
MCP40D18T-502E/LT
Package:
SC-70-6
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 128TAP SC70-6
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Rheostat
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 128
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package SC-70-6
Series -
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V