MCP4131-502E/MF
Microchip Technology
Product No:
MCP4131-502E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-DFN (3x3)
Description:
IC DGT POT 5KOHM 129TAP 8DFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 129
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Series -
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V