MCP4141-502E/SN
Microchip Technology
Product No:
MCP4141-502E/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8SOIC
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 129
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series WiperLock™
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V