MCP4151T-502E/SN
Microchip Technology
Product No:
MCP4151T-502E/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 257
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V