MCP4161T-502E/MF
Microchip Technology
Product No:
MCP4161T-502E/MF
Package:
8-DFN (3x3)
Description:
IC DGT POT 5KOHM 257TAP 8DFN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Configuration Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Tolerance ±20%
Number of Taps 257
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Series WiperLock™
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V